Pamětní medaile a ražby ze zajímavých lokalit v ČR

Kutná Hora – Královské stříbření

Návštěvníci se mohou těšit na populární šermířské turnaje, taneční a hudební vystoupení i klasický středověký jarmark.

Zatímco Kutná Hora žije tímto setkáním dva dny v roce, pro hlavní organizátorku a ředitelku Českého muzea stříbra Světlanu Hrabánkovou je stříbření celoroční záležitostí. „Na organizaci nás pracuje jen několik, proto je to opravdu věc na celý rok. Skončí jeden ročník a začínáme myslet na další," řekla.A jak bude letos program vypadat? „Koncept slavnostní královské návštěvy je pevně daný. Musíme ale myslet na historická fakta. Proto bude nastíněna aféra z roku 1412 týkající se odpustek a několikrát bude zmíněn i Jan Hus. Nemůžeme to ale více rozvádět, jsou to smutné dějiny a stříbření je zábavnou akcí," vysvětlila ředitelka.

Podle jejích slov se program nenápadně dotkne i domácí historie, konkrétně nechvalně proslulého malínského Luskobraní z července roku 1412, kdy byl po dlouhodobých sporech a rostoucím napětí ve městě Malín vypálen a jeho obyvatele vyvražděni: „Opět se jedná o smutnou událost, proto bude schována za komickým vystoupením Miroslava Štrobla, který v roli opata Jakuba přichází se stížnostmi za králem a prorokuje, že celá situace ve městě již brzy vyústí v tragédii. Pan Štrobl se na svou roli intenzivně připravuje a myslím, že bude velice výrazná."

Jak Václav IV., kterého tradičně ztvární herec Josef Kašpar, na opatova slova zareaguje, se návštěvníci dozvědí až přímo na Královském stříbření Kutné Hory. Ředitelka muzea rovněž uvedla, že kromě Josefa Kašpara se programu zúčastní i další známé tváře: „Určitě přijedou šermíři ze skupiny Merlet. Zatím ale nevíme, kteří přesně, protože rytíři mají své povinnosti v zahraničí. Ti mezi diváky a hlavně divačkami nejoblíbenější ale asi dorazí."

Kromě populárních Merletů se letos po ročníkové odmlce vrátí i světlovlasá královna, jejíž nepřítomnost v loňském roce mnohé překvapila. „Tradiční představitelka královny Markéta Krůželová opět usedne na svůj trůn. Přijede dokonce s oběma svými dětmi," dodala s úsměvem Světlana Hrabánková.